kolmapäev, 2. jaanuar 2013

Labakindad tikitud lilledega


Vaja läheb:
  • lõng kinnaste jaoks
  • vardad nr 5
  • lõng rooside jaoks
  • lõng lehtede jaoks
  • gobeläännõel
  • heegelnõel nr 5
  • käärid
  • haaknõel 

Algatuseks tuleb öelda, et kindad kudusin kahekordse lõngaga, et saada soojemad ja tihedamad kindad. Samuti pean mainima, et pole suurem asi kuduja ja siin on tegemist kirjeldusega, kuidas kindad valmisid, mitte õpetusega, kuidas kindaid kuduma peab.
Panin kaks varrast üksteise peale ja tegin sinna peale 28 silmust. Tõmbasin ühe varda välja ja jagasin silmused nelja varda peale ära (igale 7 silmust). Hakkasin kuduma soonikut (2 parempidi, 2 pahempidi jne.). Sooniku pikkus on igaühe enda teha kuid minu kinnastel oli 18 rida. Seejärel hakkasin kuduma parempidi. Kudusin 13 rida ja siis tuli teha pöidla jaoks auk. Augu tegemiseks koo üks silmus ära ja seejärel 3 järgmist silmust pane haaknõelale. Seejärel loo kohe vardale 3 uut silmust ja siis koo edasi nii nagu tavaliselt. Koo parempidiste silmustega seni kuni oleks vaja hakata silmuseid kokku võtma. Nimelt siis koht, kus väike sõrm lõppeb.
Kokku tuleb võtta kahelt küljelt. Uut rida alustades kood kaks silmust kokku ja kui jõuad teisele poole näppudega näidatud kohale kood jälle kaks silmust kokku. Täpselt samuti teed teisel pool. Jätkad seni, kuni kõik silmused on kokku võetud. Kui hakkad lõnga lõpetusel lõikama jäta pikem saba. Liiga lühikest lõngajuppi on raske sissepoole peita ja see hakkab hiljem välja turritama.
Nüüd tuleb veel kududa pöial. Võta ühele vardale haaknõelal olevad silmused. Teised silmused loo ümber augu. Jälgi, et ei jääks pöidla ja kinda vahele auke. Koo vastavalt pöidla pikkusele sarnaselt kindale. Vaid kokku tuleb võtta kolmest kohast, iga varda algusest. Ongi üks kinnas valmis. Kui alustad teise kinda kudumist, siis vaata, et pöidla auk saaks ikka teisele poole kootud. Kinda ääre heegeldasin üle veel kinnissilmustega ja peitsin kõik lõngajupikesed kenasti ära.


Roosid valmistasin kahe erineva värvi lõngaga. Tumedamaga tegin südamiku ja heledamaga ülejäänud. Kinnita lõng kohale, kuhu hakkad roosi tegema. Siis pane nõel nagu on näha pildil. Keri umbes 9 korda lõng ümber nõela ja tõmba ettevaatlikult nõel välja. Tee väike piste kinnitamiseks. Nüüd pista nõel juba tehtud osa kõrvale samamoodi nagu esimesel pildil näidatud ja keri jällegi lõng ümber nõela, tõmba ettevaatlikult nõel välja ja tee pisike kinnitus. Kui kroonlehed muutuvad pikemaks, tuleb ka keerde ümber nõela rohkem teha. Kui südamik valmis, võta heledam lõng ja tee roosile äärmised kroonlehed. Enne esemele tikkimist harjuta kindlasti mõnel riidetükil. Mina tegin mitu roosi enne, kui esimene välja tuli ja kroonlehtede paigutus õige tundus. Nii et head harjutamist.


Lehtede valmistamiseks võta roheline lõng ja kinnita see soovitud kohta. Tee lõngaga aas. Nüüd pista nõel teisele poole aasa (jätab lehe otsa pisikese täpi) ja liigu edasi järgmise lehe juurde.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar